Speeches Shim
![](https://2017-2020.usaid.gov/sites/default/files/styles/732_width/public/news/03-18-2020/p1050526.jpg?itok=qyAzUNDp)
Житомирщина славиться своїми густими лісами, де можна зібрати вдосталь грибів і диких ягід – їх там чимало, і ростуть вони майже повсюдно. Століттями місцеві мешканці використовують для власного вжитку ці дари природи, які покривають 25% суходолу області. З дитинства мешканці знають, де у сусідньому лісі найліпші місця для збирання грибів і ягід.
Оксана Лех, яка мешкає у невеликому селі Скурати, з дитинства закохана у ліси. Сьогодні вона працює адміністратором у місцевому клубі, але щойно трапляється вільна хвилина, сідає на моторолер і вирушає до улюбленої місцини – до лісу.
Раніше вона збирала ожину лише для власної сім’ї, але у 2018 році почала продавати ягоди на ринку Києва. Як результат – сімейні доходи зросли на 10%, тож Оксана стала міркувати над тим, щоб долучити до збирання ягід решту родини. Вона всерйоз думала створити власну справу з продажу ягід, але на заваді цьому стояли чимала відстань і час, потрібний для того, щоб доправити продукцію до Києва.
У лютому 2019 року ТОВ «Малин Фекторі» - місцеве підприємство з переробки фруктів і ягід, яке отримує допомогу проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» з метою розбудови його виробничого потенціалу – організувало семінар для місцевих збирачів ягід, аби запропонувати їм свої послуги з заморожування цієї продукції.
«На тому семінарі я дізналася про багато різних можливостей для селян», - зауважує Оксана, пригадуючи той момент, коли з соціального працівника вирішила стати фермером. «Сьогодні усі мої розмови з сусідами – про те, що саме ми можемо вирощувати у нашому невеличкому селі. Я переконана, що ми в змозі відродити наше село, і закликаю односельців припинити саджати картоплю, аби годувати свої сім’ї та худобу – бо ми здатні забезпечити себе з тієї землі, яку маємо у власності», - продовжує вона.
У березні 2019 р. на ті кошти, які заощадила у попередні роки, Оксана засадила присадибну ділянку кущами малини, а потім ціле літо збирала ожину у сусідньому лісі, завдяки чому отримала стартовий капітал у сумі 60 тис. гривень для створення сімейного фермерського господарства.
Жінка звернулася до компанії «Малин Фекторі», яка згодилася приймати у неї ягоди та заморожувати їх для подальшого продажу.
«Щодня збираючи ягоди, я навіть не уявляла собі, що за рік зберу більше тонни. Це було б неможливо без холодильного обладнання, яке дало мені змогу належним чином зберігати всю цю продукцію», - так пояснює Оксана ті неймовірні успіхи, яких досягла минулого року.
Сьогодні вона має багато планів з розвитку свого новоствореного бізнесу. «Я вже встановила систему зрошення для ділянки розміром 1 га, де вирощую малину, та облаштувала іншу ділянку у 3 га - під чорницю. Наступного року планую вдвічі збільшити доходи, та сподіваюся, що сусіди почнуть брати з мене приклад».
Українські селяни завжди вважали землю головним джерелом свого існування. У радянські роки їх примушували працювати у колгоспах – аби люди забули про те, що значить бути власниками землі. Сьогодні багато селян і досі не розглядають землю як майно, що дозволяє вести аграрне виробництво, а чимало з них побоюються можливих ризиків і втрат. Ентузіазм Оксани показує мешканцям Скурат і навколишніх сіл, як можна створити сімейне фермерське господарство, що є успішним і прибутковим.
Comment
Make a general inquiry or suggest an improvement.